Доктор радить, консультує, інформує

Дитячий туберкульоз: що потрібно знати батькам

В  Україні гостро стоїть проблема з діагностуванням туберкульозу (ТБ) у дітей, що є значною перешкодою у подоланні епідемії цієї хвороби. За 9 місяців 2023 рік кількість дітей, які захворіли на туберкульоз від дорослих, становить 5%. «Прогнози ВООЗ для таких країн, як наша, – від 5 до 15% дітей інфікуються ТБ від дорослих. Офіційна статистика в Україні – 5%. Ця цифра також свідчить про проблеми виявлення ТБ у дітей.

Як діагностувати у дитини туберкульоз та на що слід звертати увагу батькам .

ТУБЕРКУЛЬОЗ підступна хвороба і запідозрити її, наприклад в дитини, особливо на початку захворювання вкрай важко. Класичними ознаками туберкульозу є:

• субфебрильна температура
  • покашлювання або кашель більше 2х тижнів,

• схуднення,

• підвищена пітливість вночі

• втрата апетиту

• задишка

• немотивована слабкість

•  швидка втома

Неспецифічними симптомами тривалого туберкульозного процесу є затримка зросту дитини – коли протягом, наприклад, одного року у вазі дитина може набирати, а от в таблиці зросту залишається попередній результат. Також спостерігається  втрата інтересів до раніше улюблених занять, відсутність зацікавлення до пізнання нового – що свідчить про тривалу інтоксикацію та нервове виснаження дитини.

Тому, уважна мама, бцж-вакцинація, регулярна туберкулінодіагностика та вчасний візит до фтизіатра – це запорука нашого здорового покоління!

Шляхи передачі туберкульозу:

Повітряно-крапельний – найрозповсюдженіший шлях зараження. При кашлі, чханні, голосній розмові, сміху, хворий на відкриту форму туберкульозу виділяє заражені збудниками мікрокраплинки у вигляді аерозолю, які тривалий час можуть знаходитись у повітрі у вигляді зависі. При вдиханні такого повітря контактною особою відбувається проникнення збудника в дихальні шляхи та подальше зараження. Але розвинеться захворювання чи ні залежить від масивності обсіменіння мікобактеріями повітря, що вдихається, тривалості контакту та стану імунної системи контактної особи.

Трансплацентарний шлях – зараження дитини хворою матір’ю під час вагітності або під безпосередньо під час пологів. Зазвичай це відбувається при вкрай запущеному процесі в соціально неблагополучних родинах.

Аліментарний спосіб зараження – можливий при вживанні молока і молокопродуктів від хворих на туберкульоз корів, кіз. Тому від вживання термічно необробленого молока слід утриматись, особливо це стосується такого вразливого контингенту як діти!

Контактний шлях – це зазвичай випадки професійного зараження. У доярок – під час доїння хворих корів можливе проникнення мікобактерій через пошкоджену шкіру рук

ЩЕПЛЕННЯ  ВІД  ГРИПУ

ОБЕРЕЖНЕО!!!  К І Р

Гельмінтози у дітей!

Для більшості людей у яких діагностується хвороба, викликана вірусом Зіка, діагноз заснований на клінічних симптомах і відомостях епіданамнезу (наприклад, про укуси комарів або поїздки у райони з відомою циркуляцією вірусу Зіка). Діагноз може бути підтверджений у лабораторії шляхом тестування крові.

Як такого лікування хвороби Зіка не існує і про це необхідно пам’ятати.У контроль захворюваності базуються на скороченні чисельності комарів шляхом усунення їх місць розмноження і зниженні ймовірності контакту людей з комарами, для чого можна використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті двері й вікна, а також протимоскітний полог для сну. Такі самі застереження стосуються і матерів, що годують грудьми.

ВСП «Кам’янський міський відділ                               КЗОЗ КМР «Міський медичний

лабораторних досліджень»                                 центр здоров’я та медицини спорту»

ДУ «ДОЛЦ МОЗУ»

м. Кам’янське